Jak pomóc chronić środowisko.

Globalne ocieplenie to temat, który od wielu lat jest bardzo „na czasie”. Jednym spędza sen z powiek, dla innych natomiast jest zwykłą mrzonką. Jedno jest pewne - potrafi dzielić ludzi i być powodem nie tylko debat ale również kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na globie jest wywołany działaniem człowieka, natomiast szanowani naukowcy odpowiadają, że okresowe zmiany klimatu towarzyszą nam od początku dziejów i nie ma dowodów na to, że człowiek ma wpływ na globalny klimat. Nieważne, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszą powinnością, jeżeli nie chcemy aby przyszłe pokolenia wychowywały się i żyły na wielkim wysypisku śmieci.

Kolektory słoneczne
Jednym ze sposobów dbania o przyrodę jest korzystanie z tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem takiego źródła są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Stale udoskonalana technologia produkcji paneli oraz nowe materiały stosowane do ich budowy sprawiają, że energia słoneczna staje się dostępna dla coraz większej grupy odbiorców. Jest to nadal spora inwestycja, która zwraca się dopiero po kilku a nawet kilkunastu latach.

Podobnie rzecz ma się z innym alternatywnym źródłem energii jakim jest pompa ciepła. Urządzenie to działa na zasadzie odwrotnej do zwykłej lodówki - zamiast pobierać ciepło z wewnątrz i oddawać na zewnątrz, pompa (http://afg.poznan.pl/oferta/sterowanie-pomp/9) pobiera ciepło z gruntu i przekazuje ją do wnętrza domu. Jeżeli posiadamy sporą działkę to wystarczy nam zainstalowanie instalacji już metr pod ziemią aby wydajnie ogrzewała nasze mieszkanie.

Aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu używane do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do oczyszczania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Czasem przeszkadza nam to, że mamy w mieszkaniu za suche powietrze. Na pewno nie jest to korzystne ani przyjemne dla nas. Oczywiście, można często wietrzyć dom, lecz czasem i to nie pomaga. Nawet dobrym rozwiązaniem może być zakupienie uzdatniacza powietrza (więcej). Ich ceny nie są wygórowane, a urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne. A na ekologię także źle nie wpływa.

O trosce o ekologię pamiętają też już fabryki oraz przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Aktualnie opracowywane są nowe.

Absorbuje Cię ta problematyka? Kliknij ten odnośnik oraz przeczytaj, jak podszedł do tego tematu inny redaktor w treści (http://alpaki.pl/alpakoterapia-w-okolicach-warszawy,5) swego wpisu!

Przedsiębiorstwa czasem zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe (kliknij tutaj).

Wielu z nas nie przywiązuje dużej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem czasu lub pieniędzy. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien patrzeć w przyszłość i przewidywać skutki swoich czynów. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od klęski ekologicznej to codziennie powinniśmy zadać sobie pytanie jak możemy pomóc chronić nasze wspólne dobro - Ziemię...
2020-03-03 07:21