Dom od podstaw

Wielu z nas mierzy się z tematem budowania swojego domu. Jedni zlecają całość wyspecjalizowanym firmom, inni sami biorą się za układanie cegieł. Jeszcze inni szukają pomocy w internecie. Profesjonalne projekty domów i nie tylko mieszczą się w serwisie budowlanym Projektoskop.

Następne treści

Aby podczas wysokich temperatur nie narzekać, należy z wyprzedzeniem pomyśleć o klimatyzacji

klimatyzotor
O genialnych właściwościach klimatyzacji wiemy wszyscy, jednak nie zawsze myślimy o klimatyzacji przez caly rok, w momencie, gdy do naszego kraju nadchodzą fale upałów, zaczynamy zastanawiać się nad instalacją klimatyzatorów.


Są tu gotowe projekty domów stworzone przez fachowe biura projektowe. Są świetne dla osób, które interesuje budowa (weryfikacja stanu technicznego budynku) domu od podstaw (co opisane jest tutaj). Baza obejmuje między innymi projekt domu parterowego, projekty małych domów czy nowoczesne projekty (polecamy a plus design) domów.

Każdy, szukający koncepcji na swój upragniony projekt domu, natknie się na coś dla siebie. Są jednak rzeczy, które dotykają każdego i nie zależą od stopnia zaangażowania we własną budowę.

Projekt domu Murena pracowni MTM STYL
Warunki cieplne budynku to przede wszystkim interes tego kto będzie w nim żył a nie ekipy budowlanej, ich interesują jak najmniejsze koszty wybudowania budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to tylko kilka procent całkowitych kosztów. A kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najważniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie życia, z przyjemnością skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nie ważne jest to czy paszport energetyczny będzie wymaganym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim zdecydowanie komfortowo. Na pewno temperatura, którą będziemy odczuwać we wnętrzu będzie miała dla nas, jako mieszkańców, kluczowe znaczenie.

Budowniczowie zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła. Co z tego, kiedy to pojedyncze spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają niezależny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego chłodu). Dlatego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie reszty elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów. Aktualnie jest to zawsze brane pod uwagę gdy chodzi o projekty domów nowoczesnych takich jak na odpowiednio zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Przyjemne w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe . Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli od ziemi. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne wnętrza. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu kaloryfera. Również niektóre rośliny, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie żeberek. Ogrzewanie podłogowe redukuje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania parkietu czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco zwalniają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu domu. Mit o „rozchodzącym" się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym jest nie większa niż 40 stopni. Jest to dużo wygodniejsze niż takie ogrzewanie olejowe (przykład na Można przeczytać wiele zestawień w internecie na ten temat.

W takim wnętrzu przydadzą się naprawdę piękne meble. Dużo bieżąco jest ich producentów w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, nie ma znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania.
Na podstawie danych z: projektoskop.pl
Opracowanie: S.S.
2020-06-04 07:15