Woda w ekologicznym domu

Coraz popularniejsze w Polsce stają się budynki mieszkalne, które są samowystarczalne, zwane także ekologicznymi lub energooszczędnymi. Budynki takiego typu projektowane są w bardzo konkretny sposób. Właściwe usytuowanie na działce, okna z odpowiedniej strony, kolektory słoneczne na dachu – to zaledwie niektóre z rozwiązań.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przede wszystkim w samowystarczalnych domach wstawia się okna trzyszybowe, które przepuszczają zdecydowanie mniej ciepła. Okna oczywiście znajdują się od południowej strony budynku, po to żeby łapały możliwie najwięcej światła słonecznego. Ponadto domy tego rodzaju mają zdecydowanie grubsze ściany, niż zwykłe budynki tego typu – nawet dwukrotnie grubsze. Powinny być odpowiednio zaizolowane, by dom utrzymywał temperaturę i nie ochładzał się.

Zazwyczaj takie budynki mają własne szambo, nawet jeśli są podłączone do gminnej sieci kanalizacyjnej. Czasami budowana jest również przydomowa oczyszczalnia ścieków. Istnieją różne rozwiązania w tego rodzaju oczyszczalni. Część z nich wymaga doprowadzenia prądu, niektóre nie, w innych stosuje się różnego typu separatory tłuszczu, część odmienne sposoby. Wszystko zależne jest od tego ile planujemy wydać na oczyszczalnię.

Najlepiej takiego rodzaju zadanie zlecić specjalistycznej firmie. Wtedy dostaniemy pewność, że wszystko jest wykonane odpowiednio, że odpowiedniego rodzaju przepompownie ścieków są rozmieszczone we właściwy sposób we właściwych miejscach, że nie będzie żadnego kłopotu z użytkowaniem.

Powinniśmy pomyśleć też o wykorzystaniu wody deszczowej. Dostępne są różnego rodzaju zbiorniki na deszczówkę.

Zobacz więcej informacji, a poznasz podobne wiadomości, które zapewne również Cię zaciekawią. Nie zwlekaj więc i użyj linku nawierzchnia mineralna!

Tak stojące wolno, jak i wkopywane w grunt. Możemy do nich przyłączyć system nawadniania trawników na przykład, lub wykorzystywać wodę deszczową do spłukiwania toalety. Rozwiązań mamy sporo.

Jeśli chcemy zbudować oszczędny, ekologiczny dom powinniśmy przeznaczyć sporo czasu na planowanie budowy i rozwiązań, jakie chcielibyśmy wykorzystać. Mamy wówczas jednak pewność, że dom dokładnie spełni swoje zadanie, a my będziemy płacić niskie rachunki za wodę i prąd. Dobrze jest więc zainwestować trochę więcej na początku, aby przez długie lata oszczędzać, czasem nawet więcej niż połowę środków, które wydalibyśmy na media. Na pewno wymyślimy sposób aby wydać je korzystnie. Budynki (zobacz opinie na nasz temat)
2019-03-13 07:19