Nasze kontakty z instytucjami publicznymi są różnorodne, a przecież są konieczne. Jak polepszyć te kontakty?

Co zostanie, jeśli skończy się zaufanie do instytucji publicznych? Duża ilość nieprzyjemnych procesów, które są w stanie wpłynąć na funkcjonowanie każdego z nas. Dzieje się tak, gdyż instytucje publiczne muszą stać na straży opieki i respektowania naszych praw.


odnośnik
W Polsce, jak w wielu innych krajach, mamy duża ilość takich podmiotów. I choć coraz bardziej konkurencyjny jest rynek prywatny, to publiczne organizacje powinny mieć zasłużone miejsce w hierarchii. Niestety, z powodu wielu sytuacji i okoliczności stopniowo spada zaufanie do tego typu instytucji. A przecież są one konieczne do funkcjonowania całych grup ludzi. Wzmocnie zaufania do instytucji publicznych to coraz bardziej poważne wyzwanie, które stoi przed osobami trudniące się tym tematem. Tak więc, z jednej strony są to urzędnicy państwowi i politycy, z drugiej zwykli obywatele.

Jeżeli więc popatrzymy na to zagadnienie całościowo, to wyjdzie nam konkluzja, iż to wszystkim nam musi zależeć na coraz większym zaufaniu do tych instytucji. Możemy zyskać na tym jako społeczeństwo, na poziomie prywatnym oraz państwowym. Z innej strony, jak instytucje publiczne są niewystarczające i nie spełniają swoich zadań, do głosu dochodzą ryzykowne inicjatywy, jakie są w stanie wyrządzić więcej szkody niż można sobie wyobrazić. Jak więc musi się polepszać zaufanie do instytucji publicznych? To faktycznie zadanie dla całych sztabów, nie dla pojedynczych osób, ponieważ odpowiednia strategia może zapewnić rzeczywiście ciekawe wyniki.


Urzędnicy
Ale najważniejsze to przecież, iż każdy z nas korzysta z dobrej kondycji tych podmiotów, gdyż przykładowo, jak zatrudniony tam urzędnik zarabia godnie i chce pracować, to będzie też bardziej uczynny dla petentów. Teraz często zaś jest tak, że dystans można wyczuć na odległość, ciężko dogadać się z konkretną osobą, przez co trudniej załatwić choć najbardziej łatwą sprawę. Wzmocnienie więc tej problematyki (zobacz szczegóły) powinno odbywać się w pojęciu całościowym, nie w oderwaniu od praktyki, nie na bazowaniu wyłącznie na teorii, jaka nie sprawdza się w prawdziwym życiu. Tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie oczekiwać zadowalających wyników. Należy o tym pamiętać myśląc o poprawie wizerunku w różnorodnych dziedzinach. Czasem potrzeba niewiele, no ale trzeba zacząć działać.
2015-06-25 11:37