Jeżeli lubisz ciepło i chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe
koniecznie przeczytaj ten artykuł

Jesteś zmarzluchem? Uwielbiasz, kiedy w twym domu jest ciepło i przyjemnie? Zobacz, jakie plusy i minusy ma ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywamy okresowo. Dlaczego? Ponieważ to, co cechuje ogrzewanie podłogowe, to jego ogromna bezwładność cieplna. Co to dokładnie znaczy w praktyce?
ogrzewanie
Bezwładność cieplna to powolna reakcja na zmiany ilości ciepła, które dociera do grzejników podłogowych (megastyro.pl/eps-80-dach/podloga.html) ze źródła ciepła (kotła lub pompy ciepła). Przykład: jeśli wyłączysz ogrzewanie w całym mieszkaniu, to w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, poczujesz spadek ciepła dopiero po dłuższym czasie. Taki sam mechanizm zachodzi w sytuacji, kiedy włączasz ogrzewanie. Gdy w pozostałych pomieszczeniach jest już ciepło, w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest nadal zimno. Dopiero po dłuższym czasie odczujesz wzrost temperatury. Z tego względu nie warto stosować grzejników podłogowych w pokojach, w których przebywamy jedynie okazjonalnie. Powinieneś mieć świadomość, iż montowanie grzejników podłogowych w całym domu mija się z celem.


Następne treści

Typy i zadania wentylacji w różnych pomieszczeniach

klimatyzacja w budynku
Praktycznie od zawsze oczywiste jest, jak istotne jest odpowiedniej jakości powietrze we wnętrzach, gdzie spędza się czas w życiu codziennym. Bezproblemowe oddychanie chociażby w zakładzie pracy jest czynnikiem, który musi być bezdyskusyjnie zagwarantowany. Podobnie rzecz prezentuje się w prywatnych domach, wysokiej jakości powietrze jest przykładowo bardzo istotne w czasie snu.


Gdzie nie warto instalować ogrzewania podłogowego?

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym nie warto zakładać ogrzewania podłogowego. Po prostu grzejniki podłogowe nie sprawdzą się w tym pokoju. W sypialni znacznie lepiej zastosować zwykłe ogrzewanie. Dlaczego? W pomieszczeniach sypialnych chcemy szybko zmieniać temperaturę. Zazwyczaj obniżamy temperaturę przed pójściem spać, a podwyższamy ją rano. Liczymy na szybki rezultat.

ogrzewanie podłogowe
Ponadto grzejnik podłogowy nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których większą część podłogi zajmują meble. W takiej sytuacji wymiana ciepła między podłogą, a otoczeniem jest bardzo utrudniona. W pokojach, w których zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe nie powinno się używać mebli, które całą swoją powierzchnią stykają się z podłogą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takich pomieszczeniach będą meble opierające się na tzw. nóżkach.


Jeśli chcemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe musimy wziąć pod uwagę typ naszej posadzki. W chwili kiedy chcemy mieć solidne, grube deski, albo parkiet, lepiej zainstalować grzejniki na ścianach. Z jakiego względu? Ponieważ grube drewno jest doskonałym izolatorem. Gdy ułożymy je na grzejnikach podłogowych, ograniczymy znacznie ich wydajność.

Należy zaznaczyć, iż grzejniki podłogowe posiadają duże walory estetyczne. Z jakiego względu? Dlatego, iż wcale ich nie widać. Montując ogrzewanie podłogowe, rezygnujemy niejednokrotnie zebrzydkich kaloryferów, które są umiejscowione na ścianach. Mamy także znacznie większą dowolność w rozmieszczaniu mebli.
2019-03-03 07:24